İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akademi
  3. Coinimi Nasıl Güvende Tutarım?

Coinimi Nasıl Güvende Tutarım?

Kripto paraların güvenliği son dönemlerde tartışılırken kriptoin olarak kripto varlığınızı nasıl güvende tutabilirsiniz onu anlattık.

Bitcoinimi nasıl güvende tutarım

Günümüzde kripto para yatırımcılarının merak ettiği en önemli konulardan biri de coini güvende tutmaktır. Açıkçası standart bir kripto para, normal paraya oranla çok daha güvenlidir. Fakat milyonlarca kişide kripto para olduğunu düşünürsek, elbette bazı insanlar kripto para konusunda sorun veya sıkıntı yaşayabiliyor. Son zamanlarda yaşanmış thodex dolandırıcılığından sonra, insanlar kripto paralarını güvende tutmaya çalışmaktadırlar. Peki kripto paranızı nasıl koruyabilirsiniz?

Kâğıt Cüzdanlar

Kâğıt cüzdanlar genellikle soğuk cüzdan olarak isimlendirilmektedir. Kripto para cüzdanların büyük bir kısmı internet ortamında herkesin erişimine açıktır fakat kâğıt cüzdanlar internet ortamında erişilemez ve sadece sizin internet ortamında bildirmeniz halinde ulaşılabilirdiler. Kâğıt cüzdan kullanabilmek için, yerel bir kripto para mağazasını ziyaret edebilir ya da kripto para aldığınız platformdaki cüzdan numaranızı bir kağıta not ederek, internet ortamından çekebilirsiniz. Bu işlemden sonra, cüzdan numaranız internet ortamında görünmez kalacaktır.

Donanım Cüzdanları

Bu cüzdan tipi, soğuk cüzdan olarak adlandırılmaktadır ve USB benzeri cihazlarda saklanmaktadırlar. Soğuk ve güvenli cüzdan tipleridir. Ek olarak, bu cüzdanınızı kullanarak internet ortamında da alışveriş yapma imkânınız bulunmaktadır. Aşağıda vereceğimiz donanım cüzdanları rahatlıkla kullanabilirsiniz,

  • Ledger
  • Trezor
  • KeepKey

Bilinmeyen Siteler

Kripto paranızı güvenle saklamak istiyorsanız, yapmanız gereken şeylerden ilki güvenilir olmayan sitelerden uzak durmaktır. Özellikle yeni açılmış, bolca bedava coin veren sitelerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü bu siteler yüksek ihtimalle dolandırıcı oluyorlar. Bilinmeyen sitelerden korunmanın ekstra artısı, cüzdanlarınızın da güvende olmasıdır. Site tarafında bir dolandırıcılık olayı gerçekleşmese bile, site dışından gelen herhangi bir saldırı kripto paralarınıza ciddi oranda zarar verebilir. Bu nedenle buna büyük oranda dikkat etmek gerekmektedir.

Kurtarma Cümlesi

Çok nadir de olsa kripto cüzdanınızın ismini unutabilirsiniz. Cüzdanı unutmadan önce yapmanız gereken tek şey kurtarma cümleleri eklemektir. Binance.com, buna müsaade eden bir oluşumdur. Kripto paranıza kurtarma cümlesi eklerseniz, kısa sürede unuttuğunuz kripto paranıza erişim sağlayabilirsiniz.

Dijital İmza

  • Dijital imza çoğu zaman hayat kurtarıcıdır. Kripto paranıza bir dijital imza eklerseniz, kısa sürede kripto paranızı kurtarabilirsiniz.
  • Dijital imza eklediğiniz kripto para cüzdanınıza, imzasız erişim sağlayamazsınız.
  • İmza ekstra yüksek güvenlik sağlamaktadır.

Yazar Hakkında

kriptoin.org bitcoin, altcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili rehber kaynak sunarken takipçilerine bireysel olarak karar verip, al&sat veya yatırım yapmak isteyen kriptonlara hitap eder. Yatırım tavsiyesi vermez paranızı kripto para piyasalarında nasıl yönetebileceğinizi anlatır.

düşünceni belirtmek ister misin?