İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akademi
  3. Kripto Para Nedir? Yasal mı?

Kripto Para Nedir? Yasal mı?

Kripto Para Nedir?

Son yıllarda kripto para piyasalarında yaşanan yükselişle beraber kripto paralar, tüm dünyada ses getirmeye başladı. Şimdi gelin “kripto para nedir?” Sorusuna yanıt arayalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto para Nedir? Sorusuna gelecek olursak; Kripto paralar henüz devletler tarafından denetlenemeyen, şifrelenmiş ve tamamen dijital olan bir para birimidir. Bazı finans uzmanları tarafından devrim niteliğinde bir icat olarak yorumlanmaktadır. Kripto paraların güvenliği kriptoloji ile sağlanmaktadır.

Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji bir şifreleme bilimidir. Anlamlı bir iletinin üzerinde oynamalar yapılarak anlaşılamaz hale getirilmesi de denebilir. Bu şekilde herhangi bir hacklenme durumunda hackerler veya yapay zekalar bu şifreleri ele geçiremeyecektir.

Kriptoloji tarihi MÖ 1900’lü yıllara kadar uzanmaktadır. Kriptoloji kullanımına yönelik ilk kanıt M.Ö 1900 yılında Mısır’da bir yazıtta bulundu. En bilinen şifreleme tekniği Roma döneminde Jül Sezar’ın kullanmış olduğu Sezar Şifrelemesi’dir.

Kripto Para Yasal mı?

Evet, kripto paralar şu anlık tamamen yasal. Ancak bu konuda bazı kısıtlamalar mevcut. 30 Nisan’da yürürlüğe giren yasayla beraber artık kripto paralar Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılamayacak.

Madencilik Yapmak Yasal mı?

Evet, kripto para madenciliği yapmak şu anda tamamen yasaldır. Eğer aylık geliriniz 25.000 TL’nin üzerindeyse bu kazancınızın vergisini ödemek yasal açıdan yararınıza olabilir. Madenciliği yasa dışı yapan durumlar da mevcuttur. Örneğin bazı madenciler sistemlerini çalıştırmak için kaçak elektrik kullanmaktadır. Bu durumda yaptığınız işlem normal olarak yasa dışı olacaktır.

Kripto Para Avantajları Nelerdir?

Şimdi gelelim kripto para kullanmanın avantajları nelerdir konusuna. Kripto paraların birçok avantaj ve dezavantajı vardır. İşte kripto para avantajları:

  • Öncelikle herhangi bir kurum veya otoritenin yönetiminde olmaması en büyük avantajlarından birisidir.
  • Geleneksel borsaların aksine haftanın her günü, her saati işlem yapılabilmesi yatırımcılar açısından önemli bir avantajdır.
  • Borsalara üyelik açmak geleneksel borsalar gibi uzun ve zor aşamalar içermemektedir. Bu sebeple daha kullanışlıdır.
  • Uluslararası para transferi yaparken yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalmazsınız. Ayrıca transferin saniyeler içinde gerçekleştirilmesi kripto paraların bir başka avantajıdır.
  • Enflasyon ve çökme riski daha düşüktür. Ayrıca her cüzdan anonim olduğu için coin transferlerinin takibi yapılamamaktadır.

Yazar Hakkında

kriptoin.org bitcoin, altcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili rehber kaynak sunarken takipçilerine bireysel olarak karar verip, al&sat veya yatırım yapmak isteyen kriptonlara hitap eder. Yatırım tavsiyesi vermez paranızı kripto para piyasalarında nasıl yönetebileceğinizi anlatır.

düşünceni belirtmek ister misin?