İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akademi
  3. Kripto Paralarda Vergilendirme Nasıl Olacak?

Kripto Paralarda Vergilendirme Nasıl Olacak?

Bitcoin ve kripto paralar üzerine vergi tartışmaları hız kesmeden devam ederken, kriptoin ekibi olarak bu duruma dair mümkün olabilecek bir senaryoyu örnekleri ile açıkladık.

Kripto Paralarında Vergilendirme
1

Son zamanlarda ortaya çıkan kripto paraların vergilendirilmesi hususunda insanlar hala bilinçlenemedi. Özellikle hükümet, kripto paralardan vergi alınması konusunda yeterince açıklayıcı bir tutum izlemiyor, son zamanlarda kripto paraların mal varlığı olarak kabul edilip haczedilebilmesi de tartışma konusu olurken, vergi konusu apayrı boyutta. Biliyorsunuz dünyada her gün milyonlarca adet kripto para transferi gerçekleşiyor ve devletlerin hiçbiri bu transferlerden herhangi bir vergi veya ücret almıyor.

Haliyle, insanların önemli bir bölümü, haksız veya vergilendirilmemiş kazanç elde ediyor. Sağlık, Adalet ve Eğitim sistemi gibi tüm önemli sistemlerin vergiyle çalıştığını ve vergi gelirlerinin artışının, tüm toplumsal kamu hizmeti kalitesinde artışa yol açacağı aşikardır. Haliyle kripto paraların vergilendirilme düşüncesi hala düşünülmektedir.

Neden Kripto Paralara Vergi Gelmeli?

Tüm dünyada herhangi bir finansal üründen para kazandığınız zaman vergi ödersiniz. Örneğin bir konut satın aldınız, değeri yükseldi ve sattınız, bu durumda değer artışı vergisi ödersiniz. Paranızı faize atarsınız ve kazandığınız faizden yüzde 15’e kadar vergi ödersiniz. Haliyle insanlar kripto paraları kullanarak belli miktarlarda kazanç elde edebiliyorlar ve elde ettikleri ilerde vergi gelmesi ihtimaline karşı bu kazançları yurtdışına çıkarabiliyorlar. Bu da elde edilen gelirden haksız bir ülkenin yararlanması anlamına geliyor ve ülkeyi ciddi anlamda zora sokuyor.

Dünyada bir miktar paraya sahipseniz, bunu kullanabileceğiniz işlemler bellidir. Örneğin, konut satın alırsınız vergi ödersiniz, paranızı faize atarsınız vergi ödersiniz, harcarsınız vergi ödersiniz, harcamazsınız yine ödersiniz. Kısaca bir emek ve para üretimi olduğu sürece her zaman vergilendirilirsiniz. Fakat kripto paralarda iş böyle yürümüyor.

  • Bugün tüm dünyada kullanılan nakit paranın miktarı 37 trilyon ABD doları değerindedir.
  • Yatırım amaçlı kullanılan paraları da buna eklersek, dünyadaki toplam paranın miktarı 1,2 katrilyon dolara ulaşmaktadır.
  • Tüm kripto paraların piyasa değeri ise 1,8 trilyon dolardır, yani dünyadaki her 100 doların 10 centi, kripto paralara yatırılmış vaziyettedir, tüm bu veriler, dünyadaki paraların tamamını kapsamaktadır.
  • Dünyada dolaşan her paranın vergisi ödenmiş veya ödenecektir, fakat kripto paralardan böyle bir şey yoktur.
  • Şu ana kadar kripto paraların vergilendirilmemesinden dolayı dünyanın vergi geliri kaybının 600 milyar dolar seviyesinde olduğu öngörülmektedir. Bu miktar, Türkiye’nin dört yıllık kamu hizmetini sıfır ek vergiyle tek başına karşılayabilecek kadar yüksek bir miktardır.

Kripto Paralarda Vergi Sistemi Nasıl Olacak?

Kripto paralarda vergi sistemi için iki şekil düşünülüyor. İlki elde edilen kazançtan gelir vergisi alınması yönünde bir tasarı iken, diğeri hem satış anında KDV hem de elde edilen net kazançtan gelir vergisi alınması yönündedir.

KDV Sistemi: KDV sistemi, iki şekil düşünülür. Birincisi, kar veya zarar fark etmeksizin her alış satış işleminden KDV almaktır ve binde 1 oranında alınması makul seviye olarak görülmektedir.  İkinci sistemde ise, sadece kar anında elde edilen kazançtan %18 KDV alınması yönündedir.

Gelir Vergisi Sistemi: Gelir vergisi sisteminde kişiler, her ay kripto paralardan elde ettiği kazançlar için beyanda bulunacak ve yıl sonu tahakkuk eden toplam vergi tutarı, ertesi yıl ödenecektir. Örneğin bir yılda portföyü 673 bin TL’den 811 bin TL’ye yükselen biri toplamda 138 bin TL kar etmiş sayılacak ve buna oranla vergi alınacaktır. Vergi oranlarının, enflasyon sebebiyle, standart ticari kazançlardan daha düşük oranlarda alınacağı bildirildi.

Daha Adil Bir Vergi Sistemi İçin Ne Yapmalı?

Kripto para piyasalarında herkes eşit portföye sahip değil. Kimi 1 milyon lira ile işlem yaparken, kimi 100 milyon lira ile işlem yapıyor, kimi de 5 bin TL ile para kazanmaya çalışıyor. Haliyle, alış satış işleminde sabit bir vergi kimsenin işine gelmez. Yıl sonu beyanname verilmesi ve kişiler elde ettikleri kazançtan enflasyon oranınca korunması ve enflasyon dışı gelirlerinin vergisini ödemesi veya enflasyona tabii olan kısımdan daha düşük, geriye kalan kısımdan daha yüksek vergi ödemesi şeklinde olabilir.

Örnek Vergi Hesaplaması:

Yıllık beyan edilen kazanç: 200 bin TL

Eski ve yeni portföy büyüklüğü: 150.000 TL- 350.000 TL

Enflasyon korumalı tutar: 30.000 TL

Enflasyon dışı kazanç tutarı: 170.000 TL

Vergilendirilecek Kazanç: 170.000 TL

Vergi Dilimi: %38

Yazar Hakkında

kriptoin.org bitcoin, altcoin ve blockchain teknolojisiyle ilgili rehber kaynak sunarken takipçilerine bireysel olarak karar verip, al&sat veya yatırım yapmak isteyen kriptonlara hitap eder. Yatırım tavsiyesi vermez paranızı kripto para piyasalarında nasıl yönetebileceğinizi anlatır.

düşünceni belirtmek ister misin?